Vystudovala Fakultu výtvarných umění v Brně, je ilustrátorkou a sbírá komiksy, zároveň se ještě k tomu na plný úvazek věnuje hudební dramaturgii v brněnském klubu Fléda. Marie Butula Cichá jde tedy tak trochu i ve stopách své tety, zesnulé legendy české kulturní scény Lenky Zogatové, která v roce 1988 pořádala v Brně první koncert kapely SWANS. Zrovna nedávno potvrdila Marie do programu Flédy koncert této kapely.

Hudba Marii zajímala, stejně jako všechny druhy umění. Na mateřské začala DJovat společně se Zuzanou Fuksovou (Čoko Voko) a když potom hledala práci, naskytl se konkurz na Flédě. Vyšlo to. Osobně jsem o Flédě nějakou dobu neslyšela a velmi mile mě překvapilo, když se na sociálních sítích objevilo oznámení, že právě tam má proběhnout koncert rappera Zebra Katze. A těch současných zajímavostí bude v programu do budoucna více, i když to s tak velkým klubem není jednoduché. „Naše režijní náklady jsou velmi vysoké, v létě máme zavřeno. Fungujeme naplno prakticky 6 měsíců v roce a různými pronájmy to musíme kompenzovat. Studentskými akcemi pak dotujeme kvalitní program – ten si na sebe bohužel nevydělá.“ komentuje Marie současný stav věci.

Brno se zdá být v současné době kulturně dost atraktivní. Lidí, kteří něco zajímavého tvoří nebo organizují, přibývá (nebo jsou víc vidět) a mnohé akce tam mají daleko zajímavější atmosféru než akce podobného typu v hlavním městě. Podle Marie ovšem ochota lidí zůstat a tvořit v Brně stále chybí. „Poslední dobou se to hodně zlepšuje, už ne všichni utíkají do Prahy. Zatím mi připadá, že tady nefunguje taková nějaká soudržnost, že i těch pár lidí, co tady něco dělá, jdou radši proti sobě, což je smutné. DIY scéna propojená s punkem a HC je v podstatě jediná kompaktní scéna v Brně. Asi je to i tím, že její základy stojí na entuziasmu a ne na penězích.“

Vzhledem k tomu, že je Marie výtvarnice, zajímalo mě, do jaké míry ze své funkce dramaturgyně sleduje i vizuální stránku jednotlivých umělců, a zda hraje důležitou roli při výběru. „Nepovažuji to za nejdůležitější, ale vnímám to jako velkou přidanou hodnotu. V celkové dramaturgii klubu se to příliš neodráží, ale v dramaturgii Festivalu Echoes už ano. Festival Echoes (náš pravidelný festival elektronické hudby) je na propojování hudby a výtvarna částečně postavený. Spolupracujeme s různými VJs. Volíme interprety, kteří si na vizuálu zakládají nebo jej i sami tvoří.“

Mladým kapelám, které by si na Flédě chtěly zahrát, Marie vzkazuje, ozvěte se: „V této sezóně máme, myslím, hodně dobrý program a kapely se mi ozývají samy, že by si chtěly před něčím zahrát. Z toho mám radost.“ Marii budete moci potkat nejen v Brně na Flédě, ale třeba také na výstavě jejích obrazů od 4. listopadu v pražské kavárně Park. ∞


autor: Mary C
Autorka je moderátorkou Radia Wave, hudební selektorkou a badatelkou, kulturní aktivátorkou.