tones notes | Jak vyexportovat hudbu do světa
Už delší dobu můžeme svobodně cestovat do zahraničí. Pokud ovšem chcete cestovat jako profesionální hudebníci, nestačí vám k tomu jen pas. Bohužel k tomu většinou nestačí ani skvělá hudba sama o sobě. Když se chcete prosadit na české hudební scéně není to až tak těžké.
Je tu dlouhá řada věcí, která by se v rámci české hudební infrastruktury mohla změnit, ale když slyším mladé americké umělce vyprávět o tom, jak malé šance a tvrdé podmínky mají oni, trochu se v kritice začínám krotit. Například na poli hudebních cen se u nás za posledních pár let změnilo dost, příležitostí zahrát si před skvělou zahraniční kapelou je tu taky celkem hodně a hlavně je tu stále ještě celkem dost opravdových hudebních klubů, kde mají celkem slušné vybavení a dokonce i zvukaře.
Pokud se ale chcete profesionalizovat a živit se hudbou, není to vůbec lehké. Navíc je tu také velmi málo profesionálů – manažerů a agentů, kteří by hudebníkům dokázali poradit. S hudební byznysem tu nemáme příliš zkušeností. A slovo pop v mnoha lidech evokuje něco odporného, vykalkulovaného nebo falešného. Některé kapely se možná právě proto popularity mohou bát, ale některé by rády dělaly hudbu na plný úvazek. Zdá se ale, že té „skutečné“ popularity na malé české scéně může dosáhnout jen omezený počet kapel. Nezbývá tedy nic jiného než pokusit se překročit hranice.
Pomoci by v tom kapelám mohla instituce, které se říká hudebně exportní kancelář. Něco takového funguje ve většině západních zemí. Státy totiž v zahraničí nemusí reprezentovat jen pivo nebo hokej, ale i jejich hudební scéna. U nás zatím nic takového není. Snad příští rok. Ovšem už samotný fakt, že se o tématu diskutuje, stejně jako třeba o hledání nových talentů, je přínosem a na hudební scénu to má pozitivní vliv. Ze snahy pomoci české hudební scéně vznikl kdysi i projekt Czeching, kterým letos Radio Wave pomůže opět jedné kapele sebevědomě překročit hranice. Kapely do hudebně exportního projektu i letos nominovali domácí hudební publicisté a publicistky. Absolutního vítěze vyberou rozhlasoví experti z více než deseti zemí Evropy. Nejde tedy o soutěž popularity a rozhoduje zahraniční ucho. Šance, že kapela opravdu zahraniční publikum zaujme, jsou tedy vyšší. Vítězné kapele pomůže Český rozhlas připravit vše, co na úspěšnou cestu do zahraničí potřebuje profesionální hudebník. Na showcaseový festival Eurosonic, kde se kapely představují hlavně hudebním profesionálům a lovcům talentů, odjede s novým albem, které natočí v rozhlasových studiích. Album bude vydáno digitálně a na kazetách. Samozřejmostí jsou také propagační materiály a mediální podpora zahraničních stanic. Taková kombinace a platný cestovní doklad by už mohly zafungovat. ∞
autor: Mary C
Autorka je moderátorkou Radia Wave, hudební selektorkou a badatelkou, kulturní aktivátorkou.