Pokud jste nadšenci do módního punku nebo obdivovateli Vivienne Westwoodové (nebo vášniví čtenáři životopisů…), určitě sáhněte po vlastnoručně psaném životopisu žijící matky punku, vydaného pod nakladatelstvím Metafora.

Vivienne Westwoodové je 74 let, a tak asi měla pocit, že je třeba se vyjádřit ke svému dosavadnímu životu. A tak napsala svůj životopis. S pomocí přátel a rodiny dala pečlivě dohromady své memoáry, kde popisuje nejen svůj život, ale zároveň tím nastiňuje vývoj britské kultury. Právě u zrodu její punkové části stála jako spoluzakladatelka, když se rozhodla spolupracovat se Sex Pistols. To, jaká je dnes, je přesně ten krásný britský multikulturní mix punku a britského ducha s vyspělou kosmopolitní společností, která je velmi angažovaná v ochraně lidských i zvířecích práv a ekologii. Že se to vše nedá skloubit dohromady? A ještě k tomu přidat luxusní celosvětově známou módní značku? Vivienne je určitě živoucím důkazem, že to jde. Navíc dokazuje, že u psaní knihy o 400 stránkách se člověk nemusí vůbec vysílit. Vivienne je pořád při síle a srší energií jako její nová kolekce pro jaro/léto 2016.

Kniha je přeložena z britského originálu a jen pro zajímavost, zároveň je v anglickém jazyce k zakoupení přímo na stránkách návrhářky. Sama autorka zastává názor, že nikdo nemůže podat její životní příběh tak jako ona sama, a má pravdu. Ona sama nejlépe sleduje svůj vlastní vývoj. Vedle punkové dračice je to zároveň seriózní dáma, která přesně ví, co dělá, a je zkušená byznysmenka a zároveň žena plná lásky a porozumění k chybám ostatních.

Kniha je rozdělena do několika kapitol, stejně, jak ubíhal autorčin život. Zároveň je doplněna o řadu autentických fotek nejen Westwoodové samotné, ale i detailů její práce. Jsou zde graficky zdokumentované i názory Westwoodové, v podobě logotypů a dalších grafik, které doplňují citáty a postřehy lidí z blízkého okolí. VW jde znovu s kůží na trh, tentokrát ale opravdu s tou svou lidskou. ∞


Vivienne Westwoodová
nakladatelství Metafora (přeložila Dagmar Brejlová)
Praha, 2015, 440 stran