Mám pár důvodů, proč miluju Holešovice, a někdy ani nechápu, jak jsem se odtud mohla odstěhovat. Naštěstí má Praha sympatický rozměr a všude je to kousek. Dokonce i do Berlína! Nebo spíš do Berlínskýho modelu.

Atmosférou jmenovaného města se inspirovala galerie, kterou najdete kousek od Strossmayerova náměstí v ulici Podplukovníka Sochora 9 a funguje tu už od září 2011. Na začátku byla jedna místnost, jedna výloha a jeden vytuněnej kávovar. Kde byla dřív místnost jedna, jsou nyní dvě. Při původních počtech zůstal jeden den na výstavu. Tím samozřejmě zvláštnosti Modelu nekončí. Za zajímavost číslo dvě považuju koncept Art and Cooking. To jest – vystavující umělci se při své jednodenní exhibici pochlubí nejen svými díly, ale i dovednostmi v oblasti kulinářství. Jak to umělci pojmou, je na nich, když na to přijde, můžou uvařit třeba i grog.

Týdeník
Každý týden jiná akce, každý týden jiné menu. Někdy se jedná o výstavu, jindy je to koncert nebo hudební workshop. Přehlídka autorů bývá pestrá, stejně jako grafika, která je pro Berlínskej model typická. Dravá, hravá a svá. Z jejich webových stránek bliká tisíce animovaných gifů. Na první pohled až chaotická grafika je specialita podniku číslo tři. Za ní stojí Richard Bakeš, spoluzakladatel BM. Dění v Modelu organizuje společně se svou přítelkyní Lindou Mikoláškovou.

Vyjmenovat, čím vším se tahle sympatická dvojice zabývá, by samo o sobě vydalo na dva nabušený profily. Linda vypadá jako anděl, ale sama moc dobře vím, že umí chrlit i oheň. To myslím doslova a v dobrém. Je totiž spoluzakladatelkou a členkou Amanitas Fire Theatre. Poprvé jsme se potkaly na vernisáži v Lounech, kde nám předvedla, jak plive oheň a jak s ním tančí. Richard ve své volné tvorbě plane hlavně politickým uměním a elektronickou hudbou. Patří k hudebnímu duu Reverend Dick a umělecko-aktivistické skupině Guma Guar. Pokud jde o politiku, pak vězte, že šipka v logu Berlínskýho modelu neukazuje směr k metru, ale světonázor.

Vyladěná záležitost
Většinou chodím na vernisáže přátel a kamarádů. Každopádně sem se vyplatí dorazit i za překvapením. Kde jinde se mi povede potkat kunsthistorika „Jánošíka“, a ještě ochutnat rizoto v černém provedení? Fotograf Jan Lesák svou výstavu B / W (black and white) pojal vskutku konceptuálně. Bílé zůstaly jen stěny, na které umístil své černočerné fotografie, a porcelánové misky, do nichž servíroval sepiové rizoto.

Profláklí týpci
Ze známějších autorů, kteří zde vystavovali nebo vystupovali, bych ráda zmínila Veroniku Drahotovou. Její „Theory of Nothing“ byla v Modelu k vidění v den, kdy holešovické galerie pořádají akci „Máme otevřeno“. Na téhle otevíračce bylo možné mlsat nejen umění a dobroty, ale na své si přišli i ti, co milují libozvučné melodie a medový hlas v podání kluka s kytarou, co si říká „J“.

No a kdo má rád umění se smyslem pro humor, vřele doporučuju sledovat tvorbu Richarda Wiesnera. 24. května tady prezentoval záznam ze své performance „Úhel pohledu“, která se konala v průběhu toho samého dne na ulici 17. listopadu. V blízkosti vstupu do Uměleckoprůmyslového muzea v Praze u zdi, která dělí chodník od židovského hřbitova, postavil kovové schůdky, které umožnily kolemjdoucím vystoupat nahoru, pokochat se pohledem a případně i pořídit nějaké ty fotografie. Netrvalo dlouho a u schůdků s vysoce žádanou vyhlídkou byla fronta jako blázen. Celkem by mě zajímalo, jak dlouho tam ta instalace vydržela?

Do Berlína s lítačkou
Takže, až budete mít příště chuť na berlínskou atmosféru, umění a dobrou společnost, stačí vám k tomu lístek nebo lítačka. Ze zastávky Strossmayerovo náměstí nebo Vltavská je to pár kroků a náruč Modelu vás očekává. Pohoštění je někdy na účet vystavujícího a jindy zas za příspěvek na nákup surovin. Tak či tak, z večírku odejdete občerstveni, jako byste se vrátili z výletu a to se uprostřed týdne hodí. Tolik moje zkušenost se zdejší atmosférou a lidma, kteří sem chodí.
BM = I like!


Berlínskej model
Pplk. Sochora 9, Praha 7
www.berlinskejmodel.cz