Středobodem letošního festivalu Street For Art bude tzv. ZÓNA IDEAL, platforma o rozloze 30 × 30 metrů, která bude ukázkou dobře fungujícího místa pro život ve veřejném prostoru se vším, co takový prostor má obsahovat. V průběhu května se zároveň na vybraných pražských náměstích objeví vídeňské lavice ENZI jako první ukázka možností, jak zlepšovat kvalitu veřejného prostoru.

Street For Art je jeden z mála festivalů v ČR, které se zabývají veřejným prostorem. Jeho čtvrtý ročník se bude konat od 19. do 28. května u stanice metra Opatov a tématem festivalu je veřejný prostor jako místo pro život, které by mělo lidem poskytovat vhodné zázemí pro každodenní společenské aktivity.
„Festival děláme proto, abychom zdůraznili, že veřejný prostor je v prvé řadě o lidech. Tedy ideálně by měl být uzpůsoben potřebám těch, kteří ho užívají. Kdo jsou ti lidé a jaké jsou jejich skutečné potřeby, to jsou otázky, na které chceme v průběhu festivalu nalézat odpovědi,“ říká programový ředitel festivalu David Kašpar.

Architektonickou podobu ZÓNY IDEAL navrhnul architektonický ateliér Mjölk, který se postará i o jeho realizaci. Tato skupina kreativních architektů vstoupila ve známost například guerillově postavenou saunou uprostřed liberecké přehrady, která pak byla několik měsíců hitem zahraničních architektonických časopisů. Konkrétní podoba ZÓNY IDEAL bude však do velké míry závislá na samotných návštěvnících festivalu. Ti budou mít možnost upravit a uspořádat mobiliář ZÓNY IDEAL sami nebo s designéry a architekty během dílen a workshopů, které se budou konat v průběhu festivalu.

Festival zahájí speciální vydání PechaKucha Night 19. května se speciálním výběrem hostů. Součástí programu budou tvůrčí workshopy s osobnostmi jako je Radim Babák (street překážky pro teenagery), Pavel Karous (procházka po normalizačních sochách na JM), dvojice Artamonov + Klyukov (umělecký objekt), Mjölk + Žanda Gebauer (sousedská lavička a bunkr pro děti), Jan Pfeiffer (o veřejném prostoru) nebo Hana Nováková (guerilla gardening). Premiéru na festivalu bude mít venkovní divadelní performance, do které režisér Jiří Havelka obsadil městské sportovce – parkouristy z party In Motion. Tradičně se budou konat projížďky po Jižním Městě s kronikářem a komentované prohlídky děl současných výtvarníků na billboardech. Více na www.streetforart.cz.