Ententýky nebo si raději vytvoříte algoritmus?
Rozhodnutí jsou běžnou součástí každodenního života. Občas ovlivňují to, zda ráno zůstanete hladoví a jindy mají vliv na to, zda budete mít co jíst po zbytek života. Snažíte se být přesní a postupovat podle logiky, život se však řídí vlastními pravidly. Je vůbec možné rozhodnout se zcela exaktně?
Pravděpodobně ano, pokud se vše odehraje v prostoru podobném vakuu – informačnímu, lidskému, okolnostnímu. Místo, kde se vaše rozhodnutí nebude proměňovat, modifikovat ani s sebou neponese nečekané následky.
Na světě existují takové profese (a z bůhvíjakého důvodu velmi populární), ve kterých je rozhodování denním chlebem. Advokáti, soudci, vědci a mnozí další se rozhodují neustále a zároveň musí brát na vědomí, že výsledek jejich práce bude všem na očích, a navíc získají veřejnou slávu nebo zatracení. Zářný příklad takového pranýřování si v kauze s ruskými aktivistkami ze skupiny Pussy Riot vysloužila soudkyně Marina Syrova. Jak vidno na ilustraci, „superlativy“ na její adresu nikdo nešetřil. Přitom rozhodnutí, které Syrova vynesla, bylo pravděpodobně jediné přípustné exaktní rozhodnutí, které mohla učinit. Exaktní – ale nikoli správné v očích veřejnosti. Poznamenejte si bod, důležitý pro pár minut, než dočtete tento článek. Exaktní se nerovná správný.
Lidský trojský kůň
Ovšem exaktní, přesný, uvážený, promyšlený – to jsou motta života dnešního člověka. Tedy v případě, že chce být v moderním světě úspěšný a zapadat do pravidel. Pokud někdo z vás někdy četl kariérní poradce, určitě ví, o čem mluvím. Uchazeč o kariéru „někam to dotáhnout“ by měl strávit minimálně měsíc hloubáním nad sebou a svými cíli, než vůbec zavítá na web s pracovními nabídkami. Hlavní hnací motor dnešní doby – počítače a s nimi spojené technologie – jsou totiž exaktní až až. Na vykonání konkrétní činnosti, třeba napsání tohoto slova, mají jen jeden algoritmus a nepřipadá v úvahu, že by si jej spletly. Jakmile se do rozhodování vložím já, ihned se do techniky vloudí náhoda a lidský faktor. Většinou totiž vyberu možnost „Přesto spustit“ a během několika vteřin se zdravím s trojským koněm či jeho modernějším bratrem. Virové zabezpečení, postavené na exaktních pravidlech, má zabudovanou jistou svobodu volby a nechává lidský faktor rozhodovat o jednotlivých krocích.
Lidský faktor
Lidský faktor vnáší do exaktních skutečností punc emocí a dojmů. Tedy toho, co nelze snadno změřit. Exaktní, přesný podle logiky věci a všech okolních faktorů, totiž často znamená jdoucí přímo proti pocitům. Autorka článku se musí přiznat, že má problém si ráno zvolit barvu spodního prádla, natož aby činila rozhodnutí většího významu. Strach z rozhodnutí jde dlouho a úspěšně tutlat, dokud vás před ně život nepostaví sám. „To už nebude lepší. Doporučuji zvážit uspání,“ byl verdikt, který rázem obrátil moji naivní naději, že všechna rozhodnutí jdou zpětně zvrátit. Lékařka byla zcela profesionální a bohužel i exaktní. Lidský faktor v mé podobě choval naději a zoufale nedokázal přistoupit k tomu jednomu a nezvratnému kroku, který bylo třeba učinit.
Život se občas rozhoduje sám
Ať už promyšlená a přesná, nebo spontánní a bezmyšlenkovitá, rozhodnutí mají vždy nějakou váhu. Způsob, jakým je činíte, je záležitostí ryze osobní. Pokud na základě propočtů, rozmyšlení a logických skutečností, nad kterými jste strávili několik dní, máte stále ze svého rozhodnutí zlý pocit – můžete si být celkem jistí, že zlý pocit z něj budete mít i za týden. A šťastní také pravděpodobně nebudete. Pokud vás rozhodnutí bolí, ale víte, že povede k lepšímu, bolest časem přejde a spokojenost ze správné volby zůstane. A také za vás občas život rozhodne sám, ať už jste exaktní byli, nebo jste doufali…