Média si vybírají pouze úseky reality, o kterých referují. „Konec světa“ byl velmi vděčným tématem – umožňoval provádět historické exkurzy, výlety do mytologie, vytvářet apokalyptické scénáře. A jako už tolikrát předtím se ukázalo, že když si lidstvo neví s něčím rady, vypomůže si anekdotami. Jak se o konci světa psalo v českých a světových novinách a na zpravodajských serverech?

Potomci Mayů žijící na jihu Mexika a v dalších středoamerických zemích, většinou křesťané, tento povyk nechápou. „Nevěříme, že bude konec světa,“ citoval list The Daily Telegraph Socorro Pootovou žijící ve vesnici Holca, která leží jen pár kilometrů od nyní přeplněné turistické atrakce Chichén Itzá, zříceniny mayského města na poloostrově Yucatán. „Nikdo neví, kdy to přijde. Den ani hodinu. To ví jen Bůh,“ dodala matka tří dětí. Zprávy o blížícím se konci světa včera odmítl ruský prezident Vladimir Putin. Podle něj svět skončí za 4,5 miliardy let, až vyhasne Slunce.
ŠUPOVÁ, Tereza. Nevíme, kdy přijde konec světa, říkají potomci Mayů. In: Lidové noviny. 21. 12. 2012.

Do finálního momentu zbývá už jen chvíle, nastane ve 12:11. Kde tedy všichni jsou? Paradoxně si pouze užívají atmosféry v kolébce Mayů. Nikde však není ani slechu po apokalypse. Proč? Protože nenastane. Jde pouze o hoax, který vytvořil v druhé polovině 80. let minulého století jistý šarlatán, který se pomocí své smyšlené teorie snažil lépe prodat svou knihu. A Nostradamus? Ten přímo o roku 2012 nikdy nepromluvil.
KYNČL, Jakub: Cesta za koncem světa: Do finálního momentu zbývá už jen chvíle, nastane ve 12:11. In: Novinky.cz [online]. 21. 12. 2012.

Dnes končí svět. Tudíž je dnešek významným dnem, který vstoupí do historie, a děti našich dětí se o něm budou učit ve škole. Jak jsme skončili, kdy to začalo a kdo se toho účastnil. Byl by tedy hřích nevěnovat událostem okolo nás zvýšenou pozornost. A protože je mi jasné, že většina z vás nemá čas pobíhat někde venku s jezdci apokalypsy a hledět do chřtánu kráterům plným žhavé lávy, protože za pár dní jsou Vánoce a na blbosti není čas, budu vám konec světa on-line přenášet. Začínáme už v sedm hodin. Máme všichni štěstí – konec světa se koná v zapamatovatelné datum, Jára Cimrman by byl nadšen.
– TV Nova vydala tiskovou zprávu, ve které uvádí, že dnešní Televizní noviny nebude z devadesáti procent věnovat vstupům reportérů z narvaných obchodních domů.
– Lidé panikaří. Tomio Okamura se dnes ještě vůbec k ničemu nevyjádřil.
– Silničáři vyjeli odklízet sníh na komunikacích včas. Bohužel, žádný nenapadl.
LUKÁŠKOVÁ, Markéta: Konec světa očima redaktorky Reflexu, sledovali jsme on-line! In: Reflex.cz [online]. 21. 12. 2012.

Uživatel Merle Mandelkern se ptá, kde se vlastně v tento den zdržuje režisér Roland Emmerich (německý autor sci-fi filmů Hvězdná brána nebo Den nezávislosti – pozn. red.). A dotazuje se právem! Říká se, že expert na katastrofy je ve střehu, připraven konec světa natočit…
Der Weltuntergang ist ausgeblieben. In: FOCUS [online]. 21. 12. 2012.

Přece jen jsme měli ty proklaté proroky konce světa poslouchat! V posledních hodinách explodovaly všechny sopky na světě, vlny tsunami zaplavují pevniny kilometry vzdálené od pobřeží a neznámá planeta, na nebi rozeznatelná už pouhým okem, se řítí přímo na Zemi. Zásobování vodou a proudem bylo přerušeno, stejně tak internetové spojení. Konec světa nastává.
SICHERMANN, Stefan: Scheiße! Scheiße! Scheiße! Welt geht tatsächlich unter! In: Der Postillon [online]. 21. 12. 2012.

Dva matematici z Čech si ještě jednou řádně prohlédli mayský kalendář a přepočítali ho. Výsledek: kalendář byl špatně synchronizován s kalendářem naším a skončí ve skutečnosti až za 104 let. Z toho důvodu se konec světa, s obavami očekávaný v pátek (21. 12. 2012 – pozn. red.), nekoná.
HANDRICK, Danko. Die Apokalypse kommt frühestens 2116. In: Tagesschau.de [online]. 19. 12. 2012.

Ještě nikdy nebyla předpověď konce světa tak zmedializována. 21. prosinec je dnem, který se vryje do paměti. Podstatnější než samotný konec světa je fakt, že se najdou tací, kteří takové předpovědi věří, že se na toto téma vedou debaty. V tomto konkrétním případě byl fenomén konce světa naddimenzován vlivem internetu, to je nezpochybnitelné, ale svou roli sehrál i film 2012 (americký katastrofický film o konci světa – pozn. red.). Jedná se o veliký žert, ale to samé můžeme říct o všech předpovědích, které kdy předcházely – podle mých počtů 182 předpovědí od pádu Římské říše.
Z rozhovoru s Lucem Mary (historik, spisovatel, autor knihy Mýtus konce světa, od starověku do roku 2012 – pozn. red.). La fin du monde s’est deja produite. In: Liberation [online]. 17. 12. 2012.

Francouzský prezident Francois Hollande se v pátek svěřil, že navzdory předpovědím konce světa zůstává klidným. Nepřeje si, aby na Francii bylo nahlíženo jako na zemi „na konci“, protože „vše teprve začíná“.
AFP: Fin du monde? En France tout commence, lance Hollande. In: Le Parisien [online]. 21. 12. 2012.

POKUD tohle čtete, pak starodávná mayská předpověď o konci světa byla ŠPATNÁ.
Experti zjistili, že Mayové předpokládali konec světa v 11:11 středoevropského času.
Ale my jsme stále zde… pro tentokrát.
A tak se ti všichni pomatenci, co uprchli do Bugarachu ve Francii, protože předpokládali, že tam je jediné bezpečné místo k přežití, mohou vrátit mezi nás.
HAWKINS, Harry: Oh Mayan — billions survive ancient doomsday prediction. In: THE SUN [online]. 21. 12. 2012.

Mayský dlouhý kalendář lze číst jako 13.0.0.0.0′ (»třináctý baktun«) poprvé za 5125 let, což podle některých znamená konec civilizace. Naši korespondenti hlásili přípravy na apokalypsu po celém světě, což se ale nakonec ukázalo jako zbytečné, a spekulovali o způsobech a přesném času, kdy Zemi potká neodvratný konec.
SAMPLE, Ian and Amanda HOLPUCH: End of the world – as it didn’t happen. In: THE GUARDIAN [online]. 22. 12. 2012.

Americké The Financial Times otiskly v „den D“ text papeže Benedikta XVI., hovořily o potížích s americkým rozpočtem a na titulce inzerovaly diamanty, které jsou věčné. V rámci bankovního světa se konec „našeho“ světa hlavní pozornosti nedočkal. Ostatně – apokalypsy škodí úrokům.


autoři: Olga Kubáková, Jana Kneschke, Martina Lupínková, Olga Srstková