Kdo by si myslel, že ve městě se dají jablka a jiné ovoce sehnat jen v obchodech, byl by na omylu. Díky mobilní aplikaci se dají objevit místa nedaleko vašeho bydliště, kde je možné sbírat různé ovoce, ořechy a bylinky. A nejlepší je, že je to zdarma.

Kdo bydlí na venkově nebo v menším městečku, většinou nouzí o ovoce netrpí. Ovšem ti, kteří bydlí ve městech větších nebo přímo v Praze, nemají takové možnosti. Plodných stromů a keřů je ale v okolí přesto dost. Jen je potřeba vědět kde – a pak se můžete vydat pro výslužku. Na základě podobných idejí sběru ovoce ve městech vznikl web a mobilní aplikace s názvem Na Ovoce. Autoři se nechali inspirovat našimi zahraničními sousedy v Německu a na Slovensku, kde již podobné portály nějaký čas fungují. Česká obdoba působí jako komunitní základna pro lidi, kteří chtějí zodpovědně využívat plody na volně rostoucích stromech a keřích. Na stránkách je v provozu také blog, kde se dozvíte spoustu zajímavostí a informací o akcích, workshopech a sklízení.

Od moruše po medvědí česnek
Když si stáhnete aplikaci do svého mobilu nebo si najdete její webovou adresu, můžete hned začít zkoumat, kde co roste. Není nutné se přihlašovat, ovšem po registraci je možné přidávat nová místa a podílet se na utváření webu. „Snahou iniciativy Na Ovoce je přivést do všeobecného povědomí opomíjený význam ovocných stromů, keřů a bylinek a upozornit na jejich hodnotu pro současného člověka. Také nám jde o zachování ovocných stromů jako trvalé součásti naší kulturní krajiny a biodiverzity,“ píše se na úvod. Dále lze pročítat novinky a komentáře nebo se podívat do herbáře. Tam jsou zajímavosti o rostlinách a informace o vhodném času sběru. Pokud jste ale nedočkaví a chcete jít co nejdříve sbírat, stačí si na webu najet na ikonu Mapa. Na obrazovce se objeví celá Česká Republika. Pak stačí nalézt okolí místa vašeho bydliště a zjistit, co kolem roste. Nebo můžete při hledání zvolit druhý způsob, kdy víte už dopředu, co chcete nalézt. U mapy je filtr, který může generovat druh sbíraného plodu. Nabídka je různorodá, od ovocných stromů, jako je jabloň, hrušeň nebo švestka, až po mirabelky, moruše či jeřabiny. Z bylinek třeba medvědí česnek, maliník nebo máta. Stačí si vybrat a kliknout.

Sběračský kodex
Součástí ovocného serveru je i kodex, který nabádá k dodržování určitých pravidel. Zásadním principem je zodpovědnost. Je důležité neporušovat žádná vlastnická práva a sbírat plody pouze z volně rostoucích stromů. Výjimkami jsou místa, jež do aplikace přihlásili sami majitelé, kteří se chtějí podělit o své nevyužité zdroje. Mezi další doporučení patří péče nejen o stromy, ale i jejich okolí, nebo chuť podělit se o své úlovky s ostatními sběrači (což znamená, že si natrháte jen pro svou potřebu a neotrháte celý strom). Celý web je ukázkou nadšení mladých lidí k využívání dárků naší přírody a snahou užít si při tom co nejvíce legrace. Přidat se může každý. Pokud zrovna znáte nějaké místo, které nikomu nepatří, můžete ho na mapě označit. Aplikace funguje velice dobře a je přehledná. Ze své zkušenosti to mohu potvrdit. Když jsem například na podzim potřebovala do koláče přidat trošku ořechů, zjistila jsem v aplikaci, že naproti přes ulici jeden ořech roste. Vyběhla jsem ven a nasbírala jsem potřebné množství. Sama jsem si před tím ani neuvědomila, že je to ořech. A to kolem chodím několikrát za týden. Aplikaci jsem si ihned oblíbila a čas od času se podívám, kde co roste. Dalším tipem, jak využít mobilní verzi, je zpestření výletu. Představte si, že jedete na kole lesem a začne vám kručet v břiše. Můžete se podívat, jestli v okolí není například jabloň a pak si natrhat jablíčka na cestu. Možná to zní trochu utopicky, ale takhle to opravdu může fungovat.

V poslední době se komunita nadšených sběračů stále rozrůstá. Není žádný problém, chcete-li se jen letmo podívat nebo se třeba podílet na výsadbě stromů. Vždyť jde hlavně o zábavu a vytváření přátelského prostředí kolem nás. K tomu se jedná o dobrou a ekologickou věc. Tak zkuste na chvíli odložit konzum stranou a pojďte třeba sbírat medvědí česnek. Nebo máte chuť na čerstvý kopřivový čaj? Možná budete překvapeni, kolik objevíte nových míst kolem svého domova. ∞