Pozvěte uživatele David S. na událost! Napište na zeď Jan W. a popřejte mu k narozeninám! Takhle mě Facebook každodenně nutí, abych zůstala ve spojení se svými přáteli alespoň přes sociální síť. Problém nastává ve chvíli, kdy víte, že David i Honza jsou už víc než rok mrtví.

Až po smrti jednoho blízkého kamaráda jsem si uvědomila, jak těžké je dívat se na jeho profil, jejž si mohu dodnes zobrazit, kdykoli se mi zamane. Čím více se příspěvky na profilu blíží datu úmrtí, tím více vzrůstá stupeň morbidity. Někdy mi z toho až běhá mráz po zádech. Číst poslední slova a myšlenky člověka, který neví, co ho čeká, to je myslím hodně silná káva. Otázkou zůstává, zda je etické či humánní uchovávat profil na Facebooku i po tom, co uživatel zemře. Má se smazat, doplnit datum úmrtí, nebo nechat všechno tak, jak je?

Zvěčněný pomníček
Z mnoha profilů zemřelých osob se stávají pamětní místa, kam lidé píšou své vzpomínky, vzkazy a dojmy. Internet tak už slouží nejen jako místo setkávání, ale také loučení – květiny a svíčky jsou nahrazovány fotkami a videi. Nebožtík však nějakým zvláštním způsobem žije dál, přichází mu stále pozvánky na hry, zprávy, na profil občas napíše vzkaz známý v domnění, že si adresát zprávu přečte. A to nemluvím o automatických přáních k narozeninám. Na první pohled tedy můj kamarád nežije, ale virtuálně k žádné změně nedochází.

Pokud budu patřit mezi citlivější osoby, které za žádnou cenu nechtějí svého zemřelého manžela potkávat na sociálních sítích každý den, je potřeba profil smazat. To je ovšem velice složitá procedura, o které málokdo z uživatelů Facebooku ví. Profil může být tzv. „zvěčněn“, ne však vymazán. K tomu, abyste z něj udělali profil „mrtvý“ je zapotřebí vyplnit žádost, a dokonce přiložit odkaz na článek např. o nehodě či nekrolog.

Pohřbím tě zaživa!
Na druhou stranu umožňuje takový systém fungování vznik tragikomických situací. Jelikož Facebook komunikuje se zákazníky primárně přes internet, nemůže mít úplnou jistotu, kdo žádost zasílá (např. falešné profily, nejasné údaje o jménu a bydlišti). Stačí, pokud vyplníte výše zmíněný formulář o „zvěčnění“ například se jménem svého úhlavního nepřítele. I přes to, že bude naživu, se jeho profil prohlásí za „mrtvý“. Tímto způsobem je možné zablokovat účet člověku, který bude nejen dál živý, ale také značně naštvaný, jelikož se změnou na svém profilu už nebude moci nic udělat.

Facebooková závěť
Obecně je všem uživatelům Facebooku doporučováno, aby své přístupové údaje předali důvěryhodné osobě pro případ nenadálé události. Myslím, že při čtení tohoto odstavce se nejeden facebookový maniak pousměje. Pořád však platí, že nejvíce využívaná sociální síť operuje s takovým kvantem osobních dat, že by bylo nerozumné ponechat je osudu bez vlastního dohledu.