Jak poskytnout svoje dílo k volnému šíření, ale zároveň zůstat autorem, jsem se zeptala právníka Petra Jansy z Creative Commons ČR. Právě licence CC umožňuje poskytnout licenci k legálnímu a zároveň volnému šíření.

Jak byste Creative Commons nejjednodušeji vysvětlil laikovi?
Laik by měl nejdřív vědět, co je to licence a autorské právo. Autorské právo chrání jakékoli dílo, které vznikne, bez ohledu na to, zda o to člověk stojí, nebo ne. Licence je souhlas, který uživatel potřebuje od autora, když se s dílem dál pracuje.

Licence Creative Commons reagují na situaci, kdy spontánně vzniká spousta děl, a lidé o přísnou ochranu autorských práv nestojí. Takový autor, který své dílo například uveřejní na internetu, dává pomocí licencí CC neomezenému okruhu lidí vědět, co s jeho dílem mohou dělat. Je to takový odstupňovaný souhlas ve smyslu „můžete s dílem dělat to, to a to.“

Znamená to, že se autor vzdává svých práv na dílo i potenciálního zisku?
Nevzdává. Je to, jako když vám patří dům a vy tam necháte bydlet kamarády. Pomocí licence autor svá práva vlastně využívá. Licence je bezplatná, zříkáte se odměny, ale většinou se CC licence uplatňují v kontextu, kde se odměna stejně moc neočekává.

Specifická oblast jsou projekty jako Wikipedie nebo volně šířený software, kde jsou výsledkem hodnotné věci s komerční cenou, ale vznikají spoustou drobných příspěvků různých lidí. Tady už je vše podmíněno – tím že přispívám, souhlasím, že informace poskytnu a vím, že z toho nebudu nic mít. Tedy žádnou finanční odměnu, dobrý pocit a možnost využívat příspěvky ostatních ano.

Kdo si licenci CC nejčastěji registruje?
Licence se neregistruje, vy jen uzavřete smlouvu tím, že na licenci odkážete – takže neexistuje žádný registr, kdo, proč a k jakému dílu licenci použil. Odkaz na licenci (text smlouvy je na internetu) jednoduše zveřejníte spolu s dílem, ale my jakožto CC ČR se nedozvíme nic víc než běžní uživatelé.

K jakému obsahu se CC licenci vyplatí použít?
Tak samozřejmě to asi nemá smysl u vašich dovolenkových fotek, nicméně lze říct, že s Creative Commons měníte možnou finanční výhodu za slávu, jméno původního autora se musí u každého převzetí uvádět. Proto je licence dobrá pro začínající autory, kteří chtějí, aby se jejich tvorba dostala do světa. Motivací může být i samotná radost z tvorby a ze sdílení. Nebo naštvanost na systém, kde je volné šíření hudby a filmů nelegální.

Více na www.creativecommons.cz