Stručný průvodce designem
Design, anglické slovo latinského původu (de-signare – označovat) se nám dostává pod kůži až v posledních několika desetiletích, především s nástupem nových technologií a s popularizací užitého a grafického umění.
Nábytek a bytové doplňky
Design nábytku v novodobém smyslu zažívá boom až ve 20. století s nástupem například kubismu, funkcionalismu a podobně. Českou líhní designu nábytku byly v této době, dnes znovu obnovené UP závody. V zahraničí můžeme nejlepší design nábytku vidět například u firmy Vitra. Za všemi legendární kousky designového nábytku však stojí především jednotliví designéři jako jsou například Verner Panton nebo Eero Aarnio. Z českých designérů jmenujme například Maxima Velčovského nebo Vladimíra Žáka.
Grafika a typografie
Hrátky s grafickým designem a s typografií jsou dnes díky spoustě počítačových programů dostupné každému, kdo má zájem. Dnes už si prakticky nikdo nedokáže představit, že před 30 lety se letáky, plakáty a podobně nevytvářely na monitoru počítače, ale v ruce.
Mezi známé české grafické designéry patří například Aleš Najbrt, Ondřej Kavka, Pavel Zelenka, Petr Babák, Robert Jansa a Petr Bosák.
Co se týče tvorby písem, tak česká typografie je již od začátku 20. století oceňována po celém světě a současní čeští tvůrci písem jako například František Štorm nebo Tomáš Brousil na její dobré jméno navazují.
Móda a doplňky
Před nedávnem zažil New York svůj každoroční Fashion Week, ale možná raději zůstaňme v České republice. Jaké jsou tedy trendy oděvního návrhářství neboli designu oblečení u nás? Podívejme se například na Code:Mode. Ať už na tom jarním v Karlíně nebo na letním na Střeleckém ostrově bylo patrné, že našemu českému rybníčku postupně začíná vévodit taková „free pestrá, lehce second-handová, trendy móda“, což podle mě vypadá dobře. Jestli se tento trend nemění, se můžete přesvědčit už od 26. do 28. 11. na podzimním Code:Mode kde by opět měli být naši mladí módní designéři jako třeba Jara Design, Skunkfunk, Playbag a další.