Snažíš se žít ekologicky. Udržitelně. Splnit si to svoje, žít a nechat žít. Nákup dáváš do plátěnky a pod dřezem máš koš na plasty. Možná už jsi trochu dál, tak jedeš do práce tramvají. Či na kole? A za oknem ti rostou rajčata. Nebo máš snad celý záhon?

Žít v souladu s přírodou je nyní téměř vždy ekvivalentem pro udržitelnost. Nezasahovat do stanoveného, dál nelikvidovat. Vždycky můžeme jít s vidinou záchrany planety o krok dál, ale jistotu té záchrany nám nikdo bohužel dát nemůže. Ze zero waste, tedy filosofie života bez odpadu, se tak stalo jakési náboženství – víra, že zrovna my jsme objevili pravdu a spasíme svět (nebo jeho zkáza alespoň nebude otázkou našeho svědomí). Ekologické katastrofy však smetou „věřící“ spolu s „pohany“, a tak nezbývá, než se snažit i za ostatní. Topíme se v informacích, katastrofických scénářích, každý den čteme o vymírajících zvířatech, klimatických změnách nebo jedech v jídle. Máme však reálnou šanci zabránit třeba vymření hmyzu?

Otázkou také zůstává, jestli není ekologický náhled na život výsadou jen pro pár vyvolených. „Pro ty, kdo se rozhodli konat,“ hlásá jeden z internetových obchodů nazývající sám sebe „e-shopem pro každodenní hrdiny“, kde však každý ekologický čistící prostředek koupíte násobně dráž oproti průměrným produktům. Jistě, otázka priorit, řekli byste si. Jak ale stanovovat priority se základním příjmem? Být tak „každodenním hrdinou“ se stává s každou další informací, kterou získáváme, těžší a těžší – kdysi stačilo třídit plasty nebo šetřit vodou, dnes si čistíme zuby bambusovým kartáčkem a do baru bereme nerezové brčko.

Snažit se žít v souladu s přírodou je nepochybně nejen osvobozující pro člověka samotného, ale také prospěšné pro planetu jako celek. Nicméně jistě stojí za kritické zhodnocení, nakolik jsou naše kroky efektivní a zda jen nechceme mít svůj klid na duši. Ekologické problémy totiž možná nestojí jen na spotřebě plastových tyčinek do uší, ale jsou především otázkou politickou a v dohledné době je nevyřešíme (pokud vůbec taková možnost existuje), budeme-li tuto linii přehlížet. ∞


text: Darina Kmentová