„Snažili jsme se zachovat původní atmosféru Aera. Onu industriální syrovost, která na vás spiklenecky pomrkává pokaždé, když projdete dveřmi do sálu nebo se zvednete pro další víno. Koneckonců svět venku a svět iluzí dělí filmová klapka baru.“

Kino Aero je kultovní klubové kino s vlastní specifickou atmosférou, kterou vedle samotného prostoru utváří také zážitky, akce a především lidé s ním spojení.

Když nás provozovatelé kina oslovili s možností navrhnout rekonstrukci baru a předsálí, rozhodně jsme neváhali. Největší otázkou však byly podmínky samotného zadání: „Dokázali byste navrhnout interiér baru do čtrnácti dní a posléze vše prosadit před investorem, kterým je Praha 3, následně vše projednat s předem daným projektantem a nakonec vše uhlídat při realizaci?“ Zatím nelze říci, jak se vše podařilo. Rekonstrukce probíhá za provozu a stále není ještě vše na svém místě (článek byl napsán na konci listopadu, pozn. red.).

I přes počáteční drobné konfrontace s investorem se naštěstí podařilo zachovat některé specifické detaily, jako třeba subtilní ocelové rámy oken a snad i celkový lehce „syrový“ pocit klubového kina. Nový prostorný bar obslouží oproti předchozímu větší počet hostů. Pro spolupráci na svítidlech jsme oslovili Silvii Luběnovou, která autorsky pojednala 24 kulatých žárovek. Barevnost baru jsme záměrně ponechali v tónech černé, bílé a škále několika zelených odstínů, které byly charakteristické pro staré Aero. Věříme, že nový bar s předsálím se stane přirozenou součástí výjimečné kultovní atmosféry kina Aero.

Ateliér A1 Architects
Jméno zvolili po ateliéru na VŠUP a v roce 2005 vzniklo studio a kreativní dílna A1Architects, kterou dnes tvoří bývalí spolužáci Lenka Křemenová a David Maštálka. Za sebou už ale měli dva roky samostatných projektů. V letech 2005–2009 s A1 Architects spolupracoval Filip Novák, před pěti lety se přidala Marta Maštálková, která má na starosti grafický design.

Práce ateliéru je charakteristická mezioborovou komunikací a hledáním jedinečných řešení. Jak sami říkají: „Výjimečnost našeho života utvářejí na první pohled nepodstatné detaily. Při své práci hledáme kouzlo těchto maličkostí v obyčejných věcech kolem nás, které nás inspirují…“

Více o rekonstrukci Aera najdete na www.a1architects.cz/cs/prace/kinobar-aero.Silvie Luběnová aka Maestro katastrof
Designérka, ilustrátorka a absolventka ateliéru keramiky a porcelánu na pražské VŠUP.
Další informace o ní a o její práci najdete na webové adrese www.maestrokatastrof.com.


PechaKucha
Projekt PechaKucha [peča kuča] umožňuje v 6 minutách, 40 vteřinách a na 20 obrázcích prezentovat publiku to nejlepší ze sebe, ať už jste architekt, designér, umělec či vizionář.
autoři: Lenka Křemenová, David Maštálka