Jan Hruška. A to by mělo stačit. Ale to bychom museli být v Berlíně. Mladý umělec Hruška totiž obrostl svou tvorbou, konfrontující malbu s fotografií, galerijní prostory hlavně v německé metropoli.

Hruška se po sedmi letech strávených v Berlíně vrací do rodné Prahy. Plánuje se tady usadit na delší dobu a vytvořit nová díla. A právě jeho nadcházející výstava „Stojí hruška v širém poli“ přináší asociaci české lidové písně a odkazuje tak na Janovu touhu navrátit se ke svým kořenům. Zároveň navozuje vizuální představu Hruškových vnitřních pocitů a obav z přijetí českým publikem.

Dominantně ale název výstavy poukazuje na Hrušku jako autora, a naznačuje obsah výstavy, která je sebestředně zaměřena právě na něj. Jedná se o retrospektivní konfrontaci fotografické a malířské práce vznikající po dobu pěti let. Malby reflektují hlavně Janovy vnitřní pocity. Každá práce zobrazuje duševní rozpoložení, jehož transcendenci zachycuje další malba, která na předchozí vždy navazuje.

Malby se arytmicky střídají s fotografiemi. Ty svým surovým záběrem přinášejí naopak zobrazení fyzična. A to jak v intimních chvílích, tak ve zcela obyčejných momentech všedního dne. Jedná se o vůbec první Hruškovu výstavu, kdy je hlavním tématem on sám. Vždy se zabýval hlavně světem kolem sebe, samotného pozorovatele však doposud opomíjel. Téma pražské výstavy je tedy i symbolické – Hruška chce divákům připomenout, a mnohým i představit, sebe. Jana Hrušku jako postmoderního umělce pracujícího s malbou a fotografií, který tu českou scénu trochu rozvíří.

Stojí hruška v širém poli
prostor před Fotograf Gallery
Školská 28, Praha 1
vernisáž 11. 4. 19:00
výstava 12. 4.–1. 5.