Patříte-li, stejně jako my, k vyznavačům „zvrhlého vkusu“, tedy k obdivovatelům jemného, sofistikovaného, ale i břitkého humoru brněnské autorky Venduly Chalánkové, která pod touto značkou tvoří, nechte se překvapit její výstavou Schodek. V Domě umění města Brna ji můžete vidět ještě skoro celý červenec.

„Zdrobnělinu slova schod používá vláda pro manko ve státním rozpočtu. U mě slovo schodek zastupuje série s názvem: Nikdy nerezignujeme na vymáhání vašeho dluhu, která sestává z obrazů: Modrý pruh na bílém pozadí, Červený pruh na bílém pozadí, Zelený pruh na bílém pozadí a Fialový pruh na bílém pozadí,“ vysvětluje Vendula Chalánková původ názvu výstavy, kterou připravila společně s kurátorkou Terezií Petiškovou. „Jde o geometrickou abstrakci s inspiračním zdrojem v reálném životě. Obrazy jsou inspirovány úředními obálkami. Zkoumám v nich, zda jde vyvolat strach pomocí barvy. Úplnou novinkou na tomto poli je fialový pruh, který představuje novou službu DINO. Tedy dluhové inkaso obyvatelstva,“ dodává.

Výstava představuje nejnovější polohu tvorby Venduly Chalánkové, v níž se soustředí především na cykly koláží tvořené z papírů imitujících kámen, koženku nebo lakované materiály. Posvátný brněnský stánek umění v tomto cyklu převedla do estetiky brizolitového panelového rodinného domku, do stylu přijatelného pro většinu národa. V jejím pojetí vyplouvají na povrch socialisticko-realistické prvky stavby, která je obecně vnímána jako funkcionalistická. º


Vendula Chalánková: Schodek
Dům umění města Brna (Malinovského nám. 2, Brno)
18. 5.—24. 7. • 80 / 40 Kč (20 Kč každou středu)autor: Petra Kupcová