Museum Montanelli se na několik měsíců proměňuje v magický kabinet kuriozit uměleckých pokladů několika staletí ze soukromé sbírky Patrika Šimona. Setkání středověkých skulptur, renesanční italské malby a vrcholných příkladů evropského barokního umění sjednocuje tělesnost. Tělesnost jako výraz emocionality, touhy, erotiky, ale i hlubokých stavů introspekce.
laureátky a laureáti Ceny Jindřicha Chalupeckého. Další rok jim dáváme prostor. Proč? Protože nás zajímá, jaká témata umělci zpracovávají a jak sami soutěžení v umění vnímají. Každému z účastníků 35. ročníku jsme proto položili tři otázky. Další odpovídají No Fun kolektiv.
Alšova jihočeská galerie připravila ve své pobočce Mezinárodního muzea keramiky v Bechyni výstavu významného sochaře, grafika a keramika Miroslava Olivy s názvem Synergie hmoty. Miroslav Oliva patří mezi výrazné české keramiky, jehož tvorba osciluje mezi sochařstvím a užitným uměním, přičemž obě oblasti dokáže propojit do jedinečné harmonie.
Celoroční téma Chyba není omyl završuje v GAMPA – Galerii města Pardubic výstava, která je pomyslným vyvrcholením stejnojmenného celoročního projektu. Ačkoliv uvažování instituce v tomto kontextu v mnohém otevřela potřeba kritického vymezení se vůči samotné architektuře, kterou nyní GAMPA obývá, zamýšlí se galerie nad chybováním jako principem. A to nad chybováním jako přirozené součásti lidského i nelidského světa.
laureátky a laureáti Ceny Jindřicha Chalupeckého. Další rok jim dáváme prostor. Proč? Protože nás zajímá, jaká témata umělci zpracovávají a jak sami soutěžení v umění vnímají. Každému z účastníků 35. ročníku jsme proto položili tři otázky. Další odpovídá Judita Levitnerová.
Festival Hear Me! je putovní akce zaměřená na volnou improvizaci a experimentální hudbu, která v roce 2024 proběhne ve dnech 25. až 27. října ve Veřejném sále Hraničář v Ústí nad Labem. Program nabídne rozmanité zvukové performance, participativní procházky a přednášky zaměřené na témata spojená se zvukovým uměním, rádiovým šumem a analogovými technologiemi.
Na sobotu 2. listopadu si naplánujte výlet do Pardubic. Gočárova galerie bude celé odpoledne otevírat nové výstavy ve dvou svých objektech, v Domě U Jonáše na Pernštýnském náměstí a v Automatických mlýnech.
Kolaborace mezi výstavními institucemi není novinkou – právě tak je tomu také ve výstavním projektu, který se z rakouského muzea Belvedere rozrostl až do Alšovy jihočeské galerie a ve velkorysejší podobě představuje strom jako leitmotiv, který prostupuje nejen uměleckým vyjádřením, ale předkládá ho v širším kontextu v rámci dějin umění.
Přestože je tento obrat připsán názvu uměleckého díla, vychází již z díla hudebního – je součástí textu písně Oh, Sister Boba Dylana. Upozornit na to, co je pomíjivé, právě když takovou pomíjivost můžeme nejméně očekávat, přichází kontroverzní výstavou samotný Jake Chapman.
Pro vizuálního umělce Jiřího Thýna je primárním vyjadřovacím prostředkem fotografie. Médium ovšem neustále zkoumá, analyzuje a přehodnocuje, často jak v konceptuální, tak v intuitivnější rovině.
Prostějov přivítá české i zahraniční umělce na čtvrtém ročníku Festivalu současného umění, který nabídne pestrý průřez tvorbou současných tvůrců různých generací. Letošní ročník s podtitulem „Paměť“ proběhne od čtvrtka 3. do soboty 5. října a návštěvníky zavede do běžně nepřístupných prostějovských památek.
Umění. Pro leckoho stále neuchopitelný prostor. Pro návštěvníky Moravské galerie se prostor galerie nově stává místem, kde je mu možné porozumět – a možná ho tak lépe – a konečně, pochopit.
Černý kinosál. Zhasínají světla. Ticho. Uvolněné tělo se noří do sedačky. Vypínám si vyzvánění na mobilu. Ticho. Plátno se rozzáří a fyzický prostor ustupuje do pozadí. Tma. Nehýbu se. Začínám cestovat časem a prostorem.
V zemích uvnitř železné opony byla poezie obzvlášť vděčným experimentálním polem pro kritické projevy mimo ideologii a jazykovou politiku. Velká mezinárodní výstava Poezie & performance. Východoevropská perspektiva nabízí promyšlený výběr takových experimentů.
laureátky a laureáti Ceny Jindřicha Chalupeckého. Další rok jim dáváme prostor. Proč? Protože nás zajímá, jaká témata umělci zpracovávají a jak sami soutěžení v umění vnímají. Každému z účastníků 35. ročníku jsme proto položili tři otázky. První odpovídá Oskar Helcel.
Nikdy nejsi sám je název výstavy obrazů malíře Romana Franty (* 1962), kterou připravil na září 2024 pro galerii Vltavín v Praze. Název odkazuje nejen na výbor z poezie Josefa Kainara Nikdy nejsem sám, ale obrací se především ke knihám jako jedinečným objektům a společníkům člověka, které ho provázejí nejrůznějšími životními fázemi a situacemi.
Nová výstava v Galerii Rudolfinum Antony Gormley / Pavla Melková představuje prostorové instalace a sochy rámované kresbami světoznámého britského sochaře v souznění se slovy v poetických textech české architektky Pavly Melkové.
Mírně enigmatický název má své opodstatnění – odkazuje k výstavě Out of the Blue, která představuje instalaci držitelů ceny Czech Grand Design za rok 2023, Terezie Lexové a Štěpána Smetany.