Za sedmero horami, za sedmero dolinami, žil jednou jeden …, kterého znali jen ti před horami a před dolinami. A doma nikdo. Díky dokumentu Pátrání po Sugar Manovi se to však rychle změnilo.

Nejspíš jste nikdy neslyšeli hity jako Sugar Man, Street Boy, I Wonder. Zpívajícího dělníka Sixto Rodrigueze objevili hudební producenti v jednom z detroitských barů. Vzhledem k jeho podmanivému hlasu i prorockým textům mu ihned věštili velký úspěch. Ve své rodné Americe se však nikdy neprosadil. Vydal dvě desky, ale obě propadly. Zato pirátská kopie jeho nahrávky ho v sedmdesátých letech proslavila v Jihoafrické republice a udělala z něj místní hvězdu formátu Elvise Presleyho. Také o Rodriguezově smrti se vyprávěly ledasjaké historky. Ale reálně nebylo možné dopátrat se podložených informací o tom, jak vlastně zemřel. Upálil se na pódiu? Zastřelil se při koncertě?

Bylo nebylo
V Jižní Africe deska Cold Fact způsobila velký poprask. Na tehdy izolovaný kontinent pronikla hudba, která mladé oslovila, a Rodriguez se pro ně se svými texty stal symbolem protestu proti režimu. Byl ovšem záhadnou postavou, o jejímž životě nikdo nic nevěděl. Smést prach ze stop svého oblíbeného zpěváka se vydali dva jeho velcí fanoušci. Toužili rozluštit, jaký jeho osud doopravdy byl. Na obalu k desce se ale žádné podrobnosti nedozvěděli. Zkoušeli tedy analyzovat jednotlivé písně. Krok za krokem se dostali třeba až k vydavatelstvím.

Netřeba více prozrazovat. Kdyby se nejednalo o realitu, ale o smyšlený scénář, jistě by ho většina diváků odsoudila jako naprostý kýč. Pokud máte v oblibě dojemné pohádky, budete nadšení. Pokud jste k podobným příběhům skeptičtí, budete pochybovat, že se jedná o skutečnost, a spíš podlehnete myšlence, že jde o promyšlený marketingový tah a snahu drnkat na emocionální strunu divákům, kteří milují šťastné konce. Jisté však je, že Pátrání po Sugar Manovi získalo řadu ocenění a filmoví kritici mu udělili Oscara za Nejlepší dokumentární film roku 2013.

Skoro bych se vsadila, že i vy po jeho zhlédnutí budete odcházet s úsměvem a nějakou tou písničkou na rtech. A třeba si hned doma pustíte na YouTube celé album.


Pátrání po Sugar Manovi
Searching for Sugar Man
režie Malik Bendjelloul
Švédsko, Velká Británie,
2012, 86 min.