Fenomén vousatých chlapíků se pomalu rozmáhá i v Čechách. Dorazily k nám první ozvuky tohoto celosvětového proudu. Jak už je v našich končinách zvykem, okořenili ho čeští muži lehkou nadsázkou a recesí.

Doba nošení krakonošských neupravených plnovousů, dvoudenního strniště či dohladka oholených tváří pomalu ustupuje do pozadí. Místo toho se v poslední době začíná rozmáhat trend vousatých mužů, kteří o své vousy pečují a pěstují si je. Celosvětově vousy zažívají zlatou éru a novému stylu propadá stále větší počet mužů. V Americe se nedávno začal skloňovat nově vytvořený pojem „lumbersexuál“, jenž ve zkratce označuje moderního muže s trendy dlouhými vousy, s flanelovou košilí, vypracovanými svaly a sekerou. Tito muži se stylizují do moderního zálesáka a nechávají se často tetovat, čímž podtrhují celkovou vizáž. Pracují tvrdě na své postavě a také ji rádi dávají na odiv. Za jejich zdánlivě nenuceným stylem stojí větší důmyslnost a snaha, než jak to vypadá. Jde sice o extrémnější škatulku, ale kupodivu velice rozšířenou a oblíbenou. Jedním z možných důvodů tak velkého rozmachu vousatého trendu je jeho propagace mezi celebritami. Můžeme jmenovat například Mela Gibsona, George Clooneyho nebo Davida Beckhama, kteří svůj vzhled změnili a tím udali novou cestu k vytváření své vizuální identity. Jejich následovníků stále přibývá.

Je možné, že jsou tyto vousaté impulsy reakcí na tendenci odstraňování chloupků po celém těle, která útočila na přirozenost od konce osmdesátých let. Jak u žen, tak u mužů. Vousatí pánové oproti oholeným vyzařují větší mužností. Snoubí se u nich divokost a temperament.

V našich poměrech ale prošel trend lumbersexuálů modifikací, čímž vytvořil novou odrůdu. Nošení vousů se spojilo s touhou po starých časech, které nebyly tak uspěchané. S džentlmenstvím i s hravostí. K tomu se přidala recese a klukovské nadšení. Na rozdíl od extrémních svalovců ve flanelových košilích, všechny zmíněné „ingredience“ vytvořily „nezávislé moderní kavalíry s hipsterským nádechem“. Důkazem je i nedávno vzniklý Klub vousáčů, kde takové typy můžeme najít.

Jdeme proti oholeným
Na začátku šlo pouze o recesistickou sázku tří kamarádů z Blanska, která se v jejich hlavách zrodila nad sklenicí whisky v květnu 2014. Ale nápad, že se všichni vydrží neholit celého půl roku, se začal pomalu rozrůstat do větších rozměrů. Zpočátku všichni vydrželi celých 182 dnů bez žiletky a břitvy, protože kdyby sázku nedodrželi, museli by si oholit hlavu. Jenže časem nadchli pro vousatou „módu“ i mnoho dalších. Na Facebooku proto vznikla skupina s názvem „1. český klub vousáčů“. Tam se může každý pochlubit svým porostem, pozorovat ostatní a hledat inspiraci. Již během krátké doby od vzniku klubu se facebooková komunita rozrostla na více než devět tisíc členů. A obliba stále vzrůstá, nejen u mužů. Stačí se podívat, kolik komentářů od vousuchtivých žen se objevuje pod fotkami. Do komunity se může přidat každý. Sami členové se charakterizují jako dobrovolné sdružení gentlemanů s vousy, podtržené šarmem a heslem „Jdeme proti oholeným!“ Tak začala nová vousatá éra v Čechách.

113 vousáčů v jedné místnosti
Vousáčská komunita nefunguje pouze on-line, ale začala se angažovat i v pořádání klubových akcí. První komorní srazy se uskutečnily v Brně. Následně v listopadu minulého roku proběhl v Praze v kulturní sportovně Radlická již třetí sraz. Nechyběl vousatý moderátor, DJs, fotograf ani profesionální holič. Celý večer probíhal v příjemné, z počátku možná trochu ostýchavě chaotické atmosféře s extrémní koncentrací vousů! Ale nenechte se mýlit. Dámy také dorazily v hojném počtu. Aby se přítomní uvolnili, probíhalo během večera několik soutěží, například o nejdelší vous. Zvítězil Filip Bartoš s vousy dlouhými přes 45 centimetrů. V polovině programu se pánové společně vyfotili a počtem 113 vousáčů v jedné místnosti se zařadili do České knihy rekordů. Dal by se však očekávat i větší počet účastníků, když přihlédneme k tomu, kolik příznivců klub má. Uvidíme, jakým výsledkem tento rekord příště překonají.

S narůstajícími vousy se také zvyšuje poptávka po místech, kde si s nimi profesionálové umí poradit. Jedním z nich jsou takzvané barber shopy neboli pánská holičství. Bývá zde často kladen velký důraz na profesionalitu, nové trendy v oblasti pánských sestřihů a holení. Když tento pánský ráj navštívíte, můžete očekávat nejenom kvalitní whisky, rumy a doutníky jako bonus, ale hlavně pořádnou mužskou atmosféru s nádechem nostalgických časů. Prvním shopem tohoto druhu u nás je Thomas’s Barber Shop, po jehož vzoru začala vznikat další podobná místa. Nyní rostou po celé republice jako houby po dešti. Někde mají dokonce ženy striktně vstup zakázán, což poukazuje na touhu mužů mít svůj vlastní prostor. Podle toho lze usuzovat, že se pánové také rádi nechávají rozmazlovat, ale po chlapsku.

A jak se vousatý vzhled líbí dámám? Podle výzkumu mezi jednotlivými vousáči se ženy dělí na dvě skupiny. První se vousy hodně líbí, druhá je nesnáší. Co je ale magnetem, který ženy tak přitahuje? Může to být mužnost, která se v poslední době někam vytratila. Nebo jde o nostalgickou představu zarostlého džentlmena, který je ochrání a zároveň okouzlí svou kultivovaností? Ať už je to jakkoliv, budeme v ulicích vousáče vídat stále častěji. Pro mě příjemná podívaná, pro jiné možná ne. Každopádně bude zajímavé sledovat proměnu dalších identit a také nové variace vousatého trendu. ∞


jméno: Jáchym Kuba
věk: 29
délka vousů: 15 cm
povolání: hudební průmysl

Co tě vedlo k tomu přestat se holit?
Prapůvodní impuls byl v dětství. Rodiče mě vedli, hlavně táta, k tvrdší hudbě. Takže mě tahali po koncertech už od mala. Tam jsem viděl vousatý týpky a začalo se mi to líbit. Okolo svých 18 let jsem si chtěl už také nechat narůst vousy, ale pořádně jsem tomu propadl v září minulého roku. Teď poslouchám hlavně metalcore, deathcore a grindcore a vousy si nechávám růst co nejvíc.

Jak ses dozvěděl o klubu vousáčů?
Našel jsem ho na Facebooku už v době, kdy se klub zakládal. Připojil jsem se, ale nijak se neangažoval. Na srazu jsem byl poprvé, hlavně ze zvědavosti. Ale už tam asi nikdy nepůjdu. Ta akce by se dala udělat tisíckrát líp. Podle mě je to dobrý koncept, i když si tam vlastně nepřipadáš nijak výjimečný. Myslím si, že je to už fenomén, což mě spíš odrazuje.

Jak na tvé vousy reagují ženy?
Bývalé přítelkyni se to nelíbilo, nesouhlasila s tím. Ale je to moje věc. Jinak se setkávám spíše s ženami, které to buď nesnáší, nebo milují. Není nic mezi. Jsou holky, které jsou na to fakt úchylné a přímo vousáče vyhledávají. Ale kladné reakce jsou i od kluků. To už mi připadá trochu moc. Když za tebou přijde cizí kluk, pochválí ti je a pak za ně tahá. Nevíš, co máš na to říct. Občas je vtipný, když jede v metru chlap s plnovousem a má ho kratší než ty a okukuje ten můj. Ale je pravda, že už jsem na vousy holku sbalil.

Jak bys chtěl mít dlouhé vousy?
Když nebudu mít žádný záchvat, při kterém bych si je ustřihl, tak třeba 20 čísel. Ale uvidíme. ∞


jméno: Daniel Sommer
věk: 28 let
délka vousů: 18 cm
povolání: PR a komunikace

Kdy ses rozhodl, že si necháš narůst vousy?
Holicí strojek jsem odhodil asi před rokem. Předtím jsem se holil denně. Na podzim minulého roku jsem si ale řekl „dost“. Nebaví mě to, každé ráno se holit. A tak to začalo. Nejdřív mi to všude trčelo, pak mi kolegyně z práce pořídily zastříhávací strojek, který jsem si nastavil na maximální délku 12 cm. Začal jsem si vousy do té velikosti zastřihávat. Teď už je ale nechávám růst dál.

Jak dlouhé je chceš mít?
Asi ještě jednou tolik, což bude trvat dalšího půl roku. Chci si je pěstovat dál. Ale nemám touhu vyhrát soutěž o nejdelší vous. Ale kdo ví? Nebráním se ničemu.

Je úprava náročná?
Trvá to jen chvilku, přibližně tři minuty. Je to kratší doba než při holení. Vousy mi rostou poměrně rychle. Když jsem se holil každý den, trvalo to kolem deseti minut. Teď je to rychlejší a pohodlnější. Zjistil jsem, že jedna bostonská universita vypočítala, že kdo se pravidelně holí, za celý život tím stráví třicet devět dní.

Co pro tebe vousy a vše okolo nich představují?
Je to hlavně nostalgie, kterou známe od našich dědů. Ta spojuje nás všechny vousáče, a tak vyhledáváme s tím spojené věci. K tomu patří oblečení, styl, různé rituály. Zjišťuji, že mě to uklidňuje, a to potřebuji k životu. Dneska je život instantní, moc jednoduchý. Nemáš čas se zastavit a v klidu o něčem přemýšlet. ∞


jméno: Petr Zbořil
věk: 22 let
délka vousů: 5 cm
povolání: student ČVUT

Jak dlouho máš vousy?
Je to třetím rokem, nejvíc si je pěstuji na zimu. Ale různě je zkracuji a upravuji. Už si ani nepamatuji, kdy jsem byl oholený nahladko. Nedávno mi napsala kámoška, jestli nechci jít na sraz vousáčů. Tak jsem si je nechal narůst víc. Sraz byl pro mě podnětem si je nechat delší.

Líbilo se ti na srazu vousáčů?
Byla to pohodička. Ale musel jsem druhý den ráno vstávat, což byla malá chybička. Byl to můj první sraz, ale potkal jsem se tam s kamarády z Blanska. Dopadlo to dobře.

Jak na tebe s vousy reaguje okolí?
Na letišti mě často prohledávají, že vypadám jako Syřan nebo islamista. Ale já to mám na rozdíl od nich více upravené. Oni to nosí jinak. Někdy mě sem tam pochválí nějaká známá. Vidím to tak, že jsou holky, kterým se vousy líbí, a jsou holky, kterým se zas nelíbí. A mezi tím je díra. Tak to vnímám. Jestli si mě ale holky vybírají podle vousů, to jsem si nevšiml.

Jak si vousy upravuješ a kolik tomu věnuješ času?
Když se ráno vzbudím, vypadám jako koště. Hrozně mi to trčí, takže používám hřebínek, kterým si vousy uhladím. Používám nůžky, strojek a hřebínek. S tím se dá udělat v podstatě všechno. Také jsem byl jednou v barber shopu a tam se mi líbilo. Možná tam ještě zajdu, ale jinak si vousy upravuji sám. ∞