Na serveru Fler.cz se potkávají fintilky a fintilové, „tvořilky“ i skutečně originální tvůrci, kteří mají dost nápadů, materiálu, trpělivosti a času.

Dokonce se tu objevují i pozvánky na kurzy, dílny a návody na vlastnoruční výrobu autorských kousků. Takže objevíte-li doma třeba pivní zátku, libovolně ji zkrášlete, opatřete spínacím špendlíkem a šup s tím na Fler! A pokud máte přebytečné bankovky od poslední výplaty a na nočním stolku nutně potřebujete nějaký ten originální lapač prachu, šup šup na Fler! Ale vážně, stačí se jen proklikat stovkami profilů a najednou narazíte na jedinečné skvosty, které ani nemusejí být moc drahé. A abyste si ušetřili hodiny klikání a neztratili se mezi těmi houfy uživatelů a haldami zboží, vybíráme napříč kategoriemi to nejzajímavější.

Tašky a to ostatní
Začneme taškami, abychom měli to další nakoupené zboží do čeho dávat. Ručně šité tašky se v dnešní době už jen tak snadno neseženou. Po krátkém pátrání Flerem však zjistíte, že se tu dají pořídit tašky obyčejné i skládací, přes rameno, na nákup, kosmetické taštičky vlastních originálních vzorů a střihů a nespočet dalších (Kartau). Pokud se už připravujete na léto, určitě se vám bude hodit minimálně jedna „šikézní“ (podle slov jedné z uživatelek) letní taška s bambusovými uchy a mašlemi v retro-stylu (Avi1).

Na výrobu módních doplňků lze využít i méně tradiční materiály (Alias). Na náušnice a přívěsky jsou totiž použity staré gramofonové desky. Milou zvláštností je, že na fotkách pózují sice krásné, ale ne právě nejmladší modelky. Nakoupit se na Fleru dají blázniviny všeho druhu: náušnice z diod, prstýnek z klávesy psacího stroje, péro na klobouk nebo přívěsek z recyklovaného hodinového strojku (skynet). Tady si nejde nevybrat!

Pro fandy placek tu mám dva tipy (Pupmacomix). První jmenovanou značku najdete i na zrcátkách a magnetkách, barevné postavičky z dílny macomixu se dají koupit dvojrozměrné na plackách a otvírácích, ale i jako 3D pajduláci z fima.

Vzít hotový výrobek a ručně na něj domalovat zajímavý motiv, jenž původní věc povýší do designových výšin, tak přesně to dělá Magifešn (magifesnn). Najdete tu kravaty, trika, peněženky, boty, polštáře, bryndáky, stínítko na lampu… – pomaluje prostě všechno!

Na Fleru můžete narazit i na učiněné řezbářské skvosty vtipně zkombinované s ručně šitými plstěnými doplňky (vrajenka). Takový houpací kůň nebo staročeská hřejivá vestička pohladí na duši a vrátí vás v čase o několik desítek až stovek let zpátky.

Keramické doplňky do domácnosti patří. A aby nebyly fádní, obraťte se na specialistu (lmaliska). Vsadím se, že návštěvy budou umírat zvědavostí, odkud máte pepřenku ve tvaru pohádkového medvídka, nebo co je za potisk po okrajích čajové soupravy, že je matný a lesklý zároveň. Přehlídku nápadů z portálu Fler zakončím ovocnými náušnicemi ze samotvrdnoucí hmoty (aglais.maglais). Květované vzory na kulatých náušnicích mě totiž zaujaly mnohem méně než jablíčka, melouny nebo třešně, které jsou k nakousnutí!

Fimo – plexi – kov
Fimo je křížencem modelíny a moduritu, které je navíc krásně barevné. Barvy se dají různě prolínat (Hanč), modelovat vzorovaná zvířátka vypadající jako živá (Twiggynkaa) nebo vtipně vymačkávat jednotlivé vrstvy (Yellow.Jacket.Angel).

Plexisklo zažívá nevídaný vzestup popularity. Tvůrci jsou ochotni vyřezat z něj siluetu jakékoli psí rasy (hurhut), ptáčky, jeleny a hexagonové plástve (bee sting) nebo jednoduché geometrické tvary (ebria) v kombinaci například s ocelí (Markéta Flamhum).

Nahé ženské torzo, artista na kruzích, pistole nebo kluk pouštějící draka představují jen malý výčet nápaditých tvarů přívěsků a náušnic z nerezové oceli (Fifle). Dvojice slovenských výtvarnic (lubi_hany) dala světu mimo jiné přenosné stříbrné mráčky, z nichž prší korálky – stylové náušnice. A ještě sem patří velmi precizně provedené šperky ze stříbra, perel a dalších klasických materiálů, mezi nimiž ovšem ční minimalistické prsteny nevšedního designu (Ja.Ne).

Měkkouši
Dalším velmi oblíbeným materiálem je filc. Dobře se s ním pracuje, příjemně se nosí a je levný. Z filcu se dělají nejčastěji brože. Vděčným motivem jsou zvířátka, ať už legračně stylizovaná (takitak), nebo roztomile realistická (yuya). Od zvířátek je pak už jen malý krok k rostlinám, jejich plodům, a tedy k jídlu obecně. Taková filcová klobása, lívanec s čokoládovou polevou nebo talíř plný mrkviček úplně láká k hostině (akculka). Pokud se ptáte na praktické využití nepoživatelných chlupatin, vraťte se na úplný začátek článku k větě obsahující výraz „lapač prachu“. Ano, jistě, ještě mě napadá kanadský žertík nebo prostě neotřelá dekorace.

Koulením pak vznikají plstěnky, které se dají hodit jen tak na hraní kočkám nebo použít třeba na výrobu náušnic (duckoo).

Další autor se věnuje nejen brožím a náramkům z plsti, ale i množství šperků z papíru (Chronos). Ten se dá různě vrstvit, lakovat, přehýbat a muchlat. Ve výrobě šperků origami si konkuruje hned několik podnikavců (ghostdog, atelier MATE).

Měkké materiály doplní ženské náhrdelníky z plavkoviny (Vuchu.style), pletené šálky, nákrčníky a elegantní řetězy (franzee) a neodolatelné fousaté kulichy (mimikry).

Brouzdat a kupovat
Bylo mi potěšením být vám průvodkyní po světě originálních výrobků, jež jsou tu k vidění hezky všechny pohromadě. Výběr je subjektivní. Možná jsem se netrefila přesně do vašeho vkusu, opomenula vaše oblíbence nebo vyzdvihla někoho, jehož tvorba vám zrovna nesedí. Do koupi vás nikdo nutit nebude, takže brouzdejte, co oko ráčí a vaše peněženka unese. Na Fleru jsou nákupy pohodlné a osobité zároveň. Většina zboží dorazí poštou od výrobce až k vám domů, platit se dá přes internet.

Jsem si jistá, že většina výrobců prezentovaných na Fleru tvoří hlavně pro radost a odreagování a výdělek jim stačí v tom lepším případě tak na pokrytí nákladů na materiál. Dalo by se tedy bez jakékoli nadsázky říci, že nákupem na portálu www.fler.cz přímo podporujete dobrou věc.