Být umělcem neznamená jen sklízet obdiv. Být umělcem znamená v první řadě trpět. Často si připadat nepochopený, zbytečný, nevnímaný. A v takovém rozpoložení navíc vědomý toho, že je co společnosti říct. Že nutně musíte sdělovat. Tvořit umění je konfrontace se sebou samým. Hledání osobního tématu a tříbení formy. Sdělení obsahu způsobem, který je univerzální a nedořečený.

Vizuální projekt Daily Portrait je přesně takovým sdělováním. Ve své mozaice současné společnosti ukazuje člověka. Takového, jakým dnes skutečně je. Bez tendenčního výběru nebo kritérií médií. Bez preference rasy, dokonalosti nebo orientace.


Představte si situaci – jste doma ve svém bytě, vaříte si čaj a najednou někdo zazvoní. Je to zcela neznámý člověk. Má fotoaparát a chystá se vás fotit. Máte se svléknout… Daily Portrait. Princip, který za rok a půl změnil životy Berlíňanů. Jeden fotoaparát propojil zcela nové lidské příběhy a vytvořil mozaiku současné společnosti bez předsudků. Každý den vznikla nová fotografie. A všichni jsou na nich nazí. V knize, která po roce a půl konečně vyšla, můžete konečně všechny příběhy vidět. Nechali byste se i vy vyfotit nazí před neznámým člověkem?

Dnešní doba ovládaná sociálními sítěmi definuje, kým máme být, jak bychom měli žít a jak bychom se měli cítit. Jsme zaplaveni ideálem krásy definovaným reklamními kampaněmi a filmy, který se promítá do pořizování stylizovaných selfies. Každý dnes musí být krásný a mít krásně zařízený byt, když ne v realitě, tak alespoň na profilu sociální sítě. I přes počet likes ale k pocitu štěstí nedochází. Proč?

Fotografie projektu Daily Portrait Berlin na rozdíl od těch na sociálních sítí nelže. Nelže v rukou 381 autorů, kteří se podíleli na projektu a společně tak vytvořili mozaiku skutečných příběhů lidí žijících v Berlíně. Lidí, kteří ztratili veškeré předsudky a strach a svlékli se před zcela cizím člověkem. Lidí, kteří se zapojili do uměleckého projektu a poznali tak vzrušení z nové zkušenosti, která je navždy zaznamenána v knize Daily Portrait Berlin. Lidí, kteří obnažili sebe a svůj intimní prostor celému světu a ukazují otevřenost a sílu vlastní osobnosti, která si dovoluje být pravdivá.

Vše začalo prvním ročníkem Daily Portraitu, který vizuální umělec Martin Gabriel Pavel zrealizoval skrze médium fotografie. Zachycoval ve svém smíchovském ateliéru kohokoli, kdo chtěl být součástí projektu. Mladí, staří, hezcí, oškliví. Od pasu nahoru, ve spodním prádle. A všichni s otevřenou myslí. Vznikla první mozaika Člověka současného. Další rok se projekt rozšířil do ulic Prahy. Zmapoval tak nejrůznější místa v jejich autentické podobě. Médiem pro záznam této další mozaiky se stala kamera pro instantní fotografii Polaroid. Barevné obdélníkové snímky byly několikrát vystaveny na Martinově samostatné výstavě a druhý ročník byl zakončený vydáním publikace. Kvádru plného kopií všech originálních polaroidových snímků. Martin přesunul svou pozornost na další město a spolu s Markem Kučerou nechali vzniknout Daily Portrait Berlin. Obsese každodenního zachycování tak vyústila v další ročník, jehož výsledná podoba má právě po více než půldruhého roku trvající práci svou hmotnou formu. Velkou knihu se signifikantní sytě žlutou barvou, která teď může být dominantou i vaší knihovny. ∞