Architektonické studio Vallo Sadovský Architects stojí za projektem, který dnes zasáhl už mnoho měst i architektonických studií. Městské zásahy jste mohli vidět i v Praze na stejnojmenné výstavě v roce 2010. Byl jedním z popudů, kterým se rozhýbala veřejná debata.

Rozhodla jsem se podívat se „za“ tento projekt, na studio jako takové a první kroky, které k Městským zásahům vedly. Za Vallo Sadovsky odpovídal spoluzakladatel Matúš Vallo.

Lze vysledovat první popud k projektu Městské zásahy?
Celé roky som chodil na návštevu ku mojej frajerke po ulici, ktorá bola totálne nefunkčná: chodníky boli príliš úzke a parkovalo tam zbytočne veľa áut. Tam vznikol pocit že riešenia existujú – akurát úradníci nie sú schopný sa k nim dostať. Prvotná idea bola, že stačí len nápad ukázať niekomu na meste.

Jaké máte další plány s tímto projektem?
Projekt sme po mestách Bratislava, Praha, Brno celkom otvorili a teraz si môže zorganizovať Mestské zásahy u seba v meste každý sám, stačí aby nám napísal a my mu pomôžeme s rozbehom a vysvetlíme mu základná pravidlá tejto akcie. Riešia sa Košice, Prešov, Kladno, Ostrava a iné.

Jakou úlohu má podle vás architektura v dnešní společnosti?
Ťažká otázka. Určite ju stále má veľkú, my sa skôr zamýšľame nad tým akú úlohu má architekt. Určite to pre nás nuž nie je len o budovách. Byť architektom je aj záväzok a poslanie. Stále hľadáme nové cesty, preto sú projekty nášho občianskeho združenia Mestské zásahy pre nás veľmi dôležité.

Mestské zásahy
“Mestské zásahy” sú katalóg – zásobáreň nápadov, ktoré, aj keď ostávajú majetkom architekta, spĺňajú základný predpoklad na ich ďalší vývoj; vznikli a sú na papieri, prístupné tým, ktorí by o ne mohli (alebo mali mať!) záujem.

Je to spôsob ako ukázať verejnosti inú tvár architektov, novú tvár tých, ktorí boli v posledných rokoch stavebného rozmachu považovaní za jedných z hlavných zodpovedných za tvár našich miest. Oslovili sme kolegov, aby prispeli svojimi nápadmi do tohto nevyžiadaného portfólia nášho budúceho verejného priestoru a vznikol nový formát dialógu v rámci trojuholníka architekti – verejnosť – úradníci. Projekt je živený výstavami, prednáškami, katalógmi, blogom, ale aj dokumentárnym filmom. Obsahuje to najlepšie z rôznych foriem architektonického dialógu: stavia k sebe nápady ako v súťaži, nikto však nie je porazený a ego architekta si môže na chvíľu odpočinúť. Je to workshop, ale tentoraz s vlastným zadaním, a nakoniec je z toho výstava, o ktorú má na rozdiel od mnohých iných architektonických výstav záujem verejnosť.

Doteraz sa projektu zúčastnilo viac ako 300 architektonických štúdií.


Vallo Sadovsky Architects
Ještě dlouho před tím, než začal vallo sadovsky architects, byl jen vallo sadovsky. Značka Vallo&Sadovsky vznikla na základní škole na Jesenského ulici cca v roce 1990 a základem ateliéru je dlouholeté kamarádství. Všechno bereme smrtelně vážně, ale jen do té doby, než se začneme bavit. V současnosti využíváme krizi k získání nových poznatků. Architekturu máme rádi stejně jako hudbu. Velmi.

Další informace, ať už o architektonickém ateliéru nebo o projektu Městské zásahy na www.vallosadovsky.sk, www.mestskezasahy.sk a www.mestskezasahy.cz.


PechaKucha
Projekt PechaKucha [peča kuča] umožňuje v 6 minutách, 40 vteřinách a na 20 obrázcích prezentovat publiku to nejlepší ze sebe, ať už jste architekt, designér, umělec či vizionář.