Mnoho českých kapel má problém s tím, že sice nějak zní, ale nijak nevypadá, a to nejen na koncertech. Když se ale rozhlédnu na scéně, kterou nejraději sleduji, přibývá umělců, pro něž je přirozené zabývat se i vizuální stránkou, obalem alba nebo klipem, chtějí se posluchačům představit komplexně, nehledě na to, že třeba klip je dobrým nástrojem propagace alba nebo turné.

Dnes už to není o MTV, ale uživatelů internetu stále míří za hudbou nejvíce na YouTube. Dokonce i Apple Music se teď vydává cestou produkování klipů nebo dokumentů pro hudebníky. Dříve se o tyto záležitosti staral label, dnes může mít label každý a stejně tak klip už není nedostupná záležitost, nepotřebujete velký štáb a drahou techniku, stačí vám dobrý nápad a můžete točit i na mobil. Potvrzuje to i české R’n'B duo VR/Nobody. Producent a DJ NobodyListen a zpěvák Václav Rouček letos vydali debutové album YET, také vyhráli hudebně-exportní soutěž Českého rozhlasu Czeching, díky tomu mohli natočit nové EP, ke kterému aktuálně natočili i videoklip. Svou hudbu od začátku prezentovali na YouTube a ke svému debutu natočili dokonce sérii čtyř klipů. Proto jsem se na klipy zeptala právě jich. VR/Nobody mají poměrně jasno v tom, jak chtějí vypadat. Hladký, minimalistický a trendy. Václav je grafik a oba se teď věnují i módnímu designu ve spolupráci se značkou Odivi.

„Na vizuálu si dáváme záležet stejně jako na hudbě. Může to začínat i končit profilem na Instagramu. U hudby navíc platí to, že vizuál může měnit celou náladu tý hudby a její vnímání,“ říká NobodyListen.

S konceptem klipu Rain přišel Jakub alias NobodyListen a obraz lesa v mlze se podařilo zachytit díky Eyeeye Production z Teplic a doporučení fotografa Petra Hricka. Žádné dlouhé přípravy, jelo se točit během pár dní. Natáčelo se od šesti ráno celý den, záběry se vymýšlely přímo na lokaci. A protože VR/Nobody mají rádi věci abstraktnější a netočí například zpěv do kamery, nemají problém s herectvím a jejich role v klipu je přirozená. Celou věc si pánové financovali z vlastních zdrojů, nechtějí prý škemrat o peníze na sociálních sítích nebo být nuceni dávat do klipu nějaké produkty výměnou za pár drobných od velkých firem. Rozhodně se na začátku nezdržujte sháněním peněz, důležitý je dobrý nápad a energie a hlavně nic nepřekombinovat. S provedením kamery a střihu už vám může pomoci malá nezávislá filmová produkce nebo i studenti filmové školy. ∞


Mary C
Autorka je moderátorkou Radia Wave, hudební selektorkou a badatelkou, kulturní aktivátorkou.