„Co máš pořád s tou mocí? Vždyť tady už ani není komu poroučet.“

„Co máš pořád s tou mocí? Vždyť tady už ani není komu poroučet.“

Vassa Železnovová je podnikatelka. Vassa Železnovová je matka. Vasse Železnovové umírá manžel. Vasse Železnovové se nějak nepovedly děti.

Tags: , , ,
Se ženou jedině do postele nebo k plotně

Se ženou jedině do postele nebo k plotně

K čemu je vlastně na zemi žena? Na rozmnožování? Na pečování o rodinu, zejména pak o děti a manžela? Na estetické okouzlování? Nebo je tu pro to, aby se zkrátka stala doplňkem ne-li ozdobou muže? Asi intuitivně cítíme, že s těmito zajetými klišé se ocitáme zpět sto let za opicemi, ale i přesto částečně stále rezonují evropskou společností ve 21. století. Na tuto problematiku reaguje i inscenace Zkáza totálního myšlení, kterou (možná symbolicky) otevřelo svou novou sezónu olomoucké Divadlo na cucky. Je libo drink s příměsí feminismu doplněným ovocem šovinismu? Jestliže ano, vítejte.

Tags: , , ,
Pravidla jazykové hry

Pravidla jazykové hry

Slovo je akt stvoření, akt lásky, akt boje. Slovo dramatika je ryzí, jeho odění do jakéhokoli režijního záměru je riskem, který musí tvůrce divadelního představení podstoupit. Proto je originalita režiséra, která se chápe originality textu, možná tím nejspolehlivějším způsobem, jak ze hry získat to nejpodstatnější a zpřítomnit to divákovi. Nebo jím nemusí být? Martin Františák nazkoušel zpracování Cyrana de Bergerac podle inscenace Jamieho Lloyda (National Theatre, Londýn, premiéra v listopadu 2019). Jaké jsou Skylly a Charibdy inscenování inscenace? Jaká jsou úskalí využívání již existujícího režijního i estetického jazyka daného dramatu a jaké jsou naopak jeho možnosti?

Tags: , , ,
Já už ničemu nevěřím

Já už ničemu nevěřím

Je pochopitelné, že každý se snažíme najít pochopení, ať už se jedná o věc, jev nebo situaci, které nerozumíme. Ani nemoc covid-19 není výjimkou. Jenže volíme k hledání pravdy vždy správné cesty? A proč jsou nyní na vzestupu konspirační teorie? A existuje nějaká šance dosáhnout absolutní objektivity? Tyto otázky sobě i divákům pokládají účinkující v inscenaci Setkání spiklenců v Divadle Husa na provázku, která naráží na limity lidského poznání včetně zpracování informací.

Tags: ,
Problém dobrého opakování

Problém dobrého opakování

Prst se pomalu, za nepříjemné kvílivé ozvěny vznikající třením bříška o dřevěný odpor, šine po stole směrem ke Zbyňkovi, jenž tu jakoby není. V roli vlastní matky sám sobě posílá pokušitele přes tu nekonečnou dálku stolní desky. Výmluvné brechtovské gesto tne do zkamenělého okamžiku a herec jeho poselství duplikuje ve slovech. Na imaginárním lístku, které posel-ruka přepravil až ke Zbyňkovým očím se v soustavě čísel ohlašuje Zbyňkova minulost. Volala Bohuna. Nechala ti tu číslo.

Tags: , ,
Pátrání po původních amazonských komunitách

Pátrání po původních amazonských komunitách

Významnou divadelní událost letošního roku představí Pražské křižovatky 4. a 5. října 2021 na Nové
scéně Národního divadla. Záhy po světové premiéře zde uvede kolumbijská formace Mapa Teatro svůj
nejnovější projekt La luna en el Amazonas.

Tags: , , ,
Šeptalo se, pomlouvalo, přežívalo, ale teď  je na čase křičet

Šeptalo se, pomlouvalo, přežívalo, ale teď je na čase křičet

Iniciativa NE!MUSÍŠ TO VYDRŽET 29. 6. 2021 před budovou DAMU uvedla performanci, ve které zveřejnila výpovědi studentů a studentek DAMU a Difa JAMU o mnoha negativních zkušenostech během studia.

Tags: ,
Přijít sobě tancem na kloub

Přijít sobě tancem na kloub

Pro Merleau-Pontyho je tělo místem poznání, pro Heideggera v tanci zakoušíme Bytí. Autorka Fenomenologie tance Maxine Sheets-Johnstonová upozorňuje na absenci reflexe v tomto umění, tedy vytržení, rozpuštění se v něm. Isadora Duncanová tančí na přelomu 19. a 20. století bosá v přírodě a proklamuje přirozenost, která stojí v opozici ke striktní přesnosti baletu.

Tags: , ,
K ekologii přes les a pole až do kuchyně

K ekologii přes les a pole až do kuchyně

O ekologii se mluví pořád, je to takové „in téma“ ve společnosti, ale tím to asi nekončí, tedy alespoň pro nás lidi. Jenže příroda se neodvratně transformuje. Tuto enviromentální, ale i svým způsobem humánní krizi reflektuje ve své inscenaci Mezní stav v Divadle X10 režisérka Barbara Herz, která se soustředí výhradně na dokumentární divadlo. Odkud přichází impuls pro výběr konkrétního tématu? A není ekologické divadlo rovněž neekologické?

Tags: , , , ,
Intimní pobyt ve virtuálním světě

Intimní pobyt ve virtuálním světě

Šest performerů na jednom místě v jeden konkrétní čas improvizovaně komunikuje skrze excelové tabulky, které jsou součástí online přenosu. Online performance – protimluv nebo divadlo nové doby? I to je jedna z otázek, kterou si klade inscenační projekt Sex, pohybující se na hranici divadelního představení a galerijní instalace.

Tags: , ,
Dešťová hůl podle Jiřího Hájíčka

Dešťová hůl podle Jiřího Hájíčka

Jiří Hájíček vydal v nakladatelství Host volnou románovou „venkovskou trilogii morálního neklidu“, jejímž posledním dílem je Dešťová hůl. Divadlo Kámen se programově nechává inspirovat nejsoučasnější českou literaturou a od 16. června nabídne hru vystavěnou právě na půdorysu Dešťové hole.

Tags: ,
Měl to být nový začátek

Měl to být nový začátek

Ukázka, jak umanutý jednotlivec se sadistickými sklony vedený zištnou nenávistí a prospěchářstvím bez zábran dokázal využít situace, stranických a mocenských zájmů.

Tags: ,
Když se do divadla vtiskává současnost

Když se do divadla vtiskává současnost

Milada Vyhnálková je herečka se širokým polem působnosti. Většinu jejích rolí pojí jedno:hledání hranice mezi pravdou a lží. Nyní ji můžete vidět v live­‑streamové inscenaci Psi malých ras od Divadla na cucky, která je adaptací stejnojmenné novely polské spisovatelky Olgy Hund, jež se odehrává za zdmi psychiatrické léčebny. Jaké je tvořit divadlo „pouze pro kamery“ bez přítomnosti diváků?

Tags: ,
Špičkový tanec době navzdory

Špičkový tanec době navzdory

Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA usiluje i přes nejistou situaci o mezinárodní rozměr letošního ročníku. Přípravy 33. ročníku jsou v plném proudu. Na co se lze těšit a jak můžou zapříčinit zdárný vývoj i diváci festivalu?

Tags:
Kocour od tebe nic nečeká. Proč ty čekáš něco od něj?

Kocour od tebe nic nečeká. Proč ty čekáš něco od něj?

Když nenásledujeme naše nejtemnější impulsy, když věci, které chceme, nezapadají do rámců, které jsme si vytvořili nebo do kterých jsme byli dosazeni, nejnormálněji a nejšťastněji si pak žije ten kocour. Jen Silvermanová ve své hře Mrk (Wink), kterou uvedlo Divadlo v Dlouhé, postavila moudré zvíře nad lidi.

Tags: , , ,
Tvárnost čtvrté stěny

Tvárnost čtvrté stěny

Jaká je hodnota díla, které vzejde a zanikne beze stop a beze svědků?

Za hledáním ztracených hodnot

Za hledáním ztracených hodnot

Kateřina Menclerová je dramaturgyní Divadla Husa na provázku v Brně, kde působí od roku 2019. Její jméno se však také pojí s Městským divadlem Zlín nebo s ostravským Divadlem Petra Bezruče, kde se podílela na mnoha úspěšných inscenacích. Ať už se jedná například o netradičně tradiční úpravu Maryši, nebo vskutku magickou adaptaci Mistra a Markétky. Ovšem i aktuální situace přináší své výzvy. A jak na ně reaguje divadlo? Čtěte dál.

Tags: , ,
Moje říše je z tohoto světa, zní ze Studia Hrdinů

Moje říše je z tohoto světa, zní ze Studia Hrdinů

Po úspěšné premiéře Kacířských esejů se do Studia Hrdinů vrací režisér Miroslav Bambušek, aby českému divákovi představil život a dílo německého poválečného spisovatele Wolfganga Borcherta. Divadelní hra s názvem Moje říše je z tohoto světa je vhledem do tvorby tohoto polozapomenutého autora. Premiéra je plánovaná na začátek března 2021.

Tags: , , , ,