_________________________Imploze zdviženého obočí

Imploze zdviženého obočí

S Evou Marií Růženou do české poezie přibývá k již zabydlené Janě Orlové další básnířka performerského gusta a gesta. Šestadvacetiletá slovácká katolička žijící v Brně uvedla svůj debut Křížeček na čelo v připnutém postu na sociální síti lakonicky:
„Inu, je ze mě vydaný básník.“

Tags: , , ,
Portrét českého designu

Portrét českého designu

…doputoval do Brna. Poté, co byl projekt Made by Fire uveden v Miláně, zastavil se na pár dní v Praze v Míčovně na Pražském hradě v rámci Designbloku a nyní je až do závěru srpna k vidění v brněnském Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie.

Tags: , ,
Vykoupení z ledové pouště

Vykoupení z ledové pouště

Jak strávit 72 dní a nocí na místě, které je neslučitelné se životem? Jaké myšlenky napadají člověka, který je se svými druhy odsouzen k pomalé smrti? A jak si uchovat naději? Španělský snímek Sněžné bratrstvo, který vychází ze skutečných událostí, si pokládá skutečně těžké otázky. Z námětu, který nabádá k megalomanii, patosu i exploataci, tvůrci umně stvořili silné drama s prvky thrilleru.

Tags: ,
Rozkol identity i statu quo. Performance – video – art

Rozkol identity i statu quo. Performance – video – art

Tělo přeceděné přes kamerové oko. Transformovat realitu, o jejíž realističnosti vyvstávají pochyby implikované zrnitostí záznamu, zasekáváním obrazu, inscenací prezentovaného, teatrálností exhibovaného aktu. Video performance usvědčuje objektivitu z falše.

Tags: ,
Trauma senzitivity

Trauma senzitivity

Vzal pušku a na své alma mater střílel holky, které v minulosti ignorovaly jeho vstřícné pohledy, a taky všechny ostatní, protože od jistého momentu, kdy ho zaslepila nenávist, mu začalo být jedno, komu se mstí.

Tags: ,
Ložnice v pronikavé černé

Ložnice v pronikavé černé

„Konečně žiju a jen nepřežívám,“ zpívá Holly Humberstone v titulním tracku debutového alba Paint My Bedroom Black a je na svém debutu nečekaně upřímná. Syrové texty se tu prořezávají skrz intenzivní kytarové linky. Umělkyně a držitelka Brit Award vystoupí už 21. února v pražském Rock Café.

Tags: , ,
Nové ceny za umělecko-sportovní počiny

Nové ceny za umělecko-sportovní počiny

Art Grand Slam je nový výstavní projekt, za kterým stojí platforma Sport in Art. A hned ve svém prvním roce existence si klade za cíl zanechat v prostředí českého vizuálního umění výraznou stopu. Jakou?

Tags: ,
O Pavlovi Juráčkovi ženskou perspektivou

O Pavlovi Juráčkovi ženskou perspektivou

Případ pro začínajícího kata, Postava k podpírání, Ikarie XB 1 nebo Konec srpna v hotelu Ozon, to je jen neúplný výčet filmů, na kterých se podílel Pavel Juráček jako režisér nebo scénárista. Bezesporu se jednalo o talentovaného českého filmaře, ale jaký byl mimo filmový plac? O tom pojednává inscenace O Pavlovi v Divadle Na zábradlí inspirovaná stejnojmennou knihou Dani Horákové v režii Anny Klimešové.

Tags: , ,
Slyšení ve věci chůze

Slyšení ve věci chůze

Chůze, přirozený způsob pohybu, zdánlivě obyčejná věc, která snad ani nestojí za pozornost. Opak je pravdou. Jde o modus toho, co a jak vnímáme a kolik pozornosti tomu věnujeme. Nejenom proto je chůze nástrojem či tématem pro uměleckou tvorbu a myšlení řady tvůrčích osobností. Bylo tomu tak dříve a je tomu tak i nyní.

Tags: ,
Odpovídají…

Odpovídají…

laureátky a laureáti Ceny Jindřicha Chalupeckého. Další rok jim dáváme prostor. Proč? Protože nás zajímá, jaká témata umělci zpracovávají a jak sami soutěžení v umění vnímají. Každému z účastníků 34. ročníku jsme proto položili tři otázky. Další odpovídá Stony Tellers.

Tags: ,
Zvykli jsme si zavírat oči

Zvykli jsme si zavírat oči

Co oči nevidí, to srdce nebolí. Narůstá ve mně bolavý pocit, že jsme si až příliš zvykli lidský život fyzicky zneviditelňovat, pokud byl ve vztahu k domluveným společenským normám vyhodnocen jako problematický, nenormální. Počet vězňů a vězeňkyň v Čechách roste. Psychicky „labilní“ končí za zdmi léčeben. „Nepohodlná“ či „nepřizpůsobivá“ těla jsou odsunuta, zavřena a podrobena disciplinační praxi. Nejde to ale dělat jinak?

Tags: ,
Lukáš Slavický

Lukáš Slavický

Tags: ,

Hana Kosáková

Tags: , , ,
Hledání ztracené rovnováhy mezi jedincem a přírodním okolím

Hledání ztracené rovnováhy mezi jedincem a přírodním okolím

Výstava Gardening of Soul v Domě umění Ústí nad Labem je součástí programu Gardening of Soul: In Five Chapters, který se zabývá tematikou zahrady a zahradničení v různých metaforických zaměřeních.

Tags: ,

Magnetická ignorance

Člověk si říká, že asi musel hodně hřešit, když tak trpí. Jedu se ostříhat. Třeba na mě budou hodnější, když nebudu vypadat jak zasraný hipík.

Tags: ,
Odpovídají…

Odpovídají…

laureátky a laureáti Ceny Jindřicha Chalupeckého. Další rok jim dáváme prostor. Proč? Protože nás zajímá, jaká témata umělci zpracovávají a jak sami soutěžení v umění vnímají. Každému z účastníků 34. ročníku jsme proto položili tři otázky. Další odpovídá Gabriela Těthalová.

Tags: , ,
Není to skutečnost, ale mohla by být?

Není to skutečnost, ale mohla by být?

Antropocentrické paradigma v současnosti konfrontuje mimo-lidská zkušenost. Posthumanismus pomalu vytlačuje člověka z jeho středové pozice v pojetí vesmíru a o slovo se nově hlásí další aktéři, ať už z oblasti přírodních procesů či z technologické sféry. Není to (zatím) konec člověka, ale jeho rekonceptualizace v moři nových přístupů a poznatků.

Tags: , , , ,